Podatki i rachunkowość – zmiany w związku z pandemią i kryzysem
Rzeczywistość ekonomiczna, w której żyjemy, zmiana się za sprawą pandemii. Nikt nie ma co do tego wątpliwości. Niestety zasada, że podatki trzeba płacić nadal obowiązuje w tych trudnych czasach. Niemniej jednak władze postanowiły choćby w części złagodzić skutki finansowe kryzysu poprzez zmiany w przepisach podatkowych.
Zobacz więcejCo z alimentami w czasie koronawirusa?
W związku z panującą pandemią koronawirusa wiele osób znalazło się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, w tym finansowej. Coraz częściej słyszymy o konieczności redukcji osób zatrudnionych przez pracodawców, a wiąże się z tym potencjalny brak możliwości uiszczania alimentów na dziecko, które to alimenty zostały wcześniej zasądzone w wyroku rozwodowym, czy też w zwykłym wyroku sądowym (w przypadku, gdy dziecko pochodzi ze związku konkubenckiego). Co z alimentami w czasie koronawirusa? Czy można po prostu nie płacić alimentów? Czy też można w jakiś sposób obniżyć zasądzone alimenty w związku z pogorszeniem się naszej sytuacji finansowej?
Zobacz więcejUdokumentowanie kwarantanny w związku z koronawirusem
W jednym z poprzednich artykułów wskazano m.in. na problem udokumentowania odbywania obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy państwowej, co ma istotne znaczenie dla ubiegania się przez pracownika przebywającego na powyższej kwarantannie o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego. Kluczowe w tym zakresie są przepisy o chorobach zakaźnych1 oraz uchwalone niedawno przepisy o wprowadzeniu stanu epidemii2.
Zobacz więcejKoronawirus a problemy z wykonywaniem umów
W związku z postępującą na świecie epidemią (pandemią) koronawirusa coraz więcej państw podejmuje decyzje o ograniczeniu ruchu wewnątrzkrajowego i transgranicznego, a także ogranicza możliwość swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej w niektórych dziedzinach. Powyższe działania, a także stale zwiększająca się liczba zachorowań na koronawirusa, z pewnością doprowadzą do licznych problemów z prawidłowym, w szczególności terminowym wykonaniem umów, a w niektórych przypadkach mogą wręcz uniemożliwić ich realizację. Jakie możliwości mają w takiej sytuacji strony umów w celu uniknięcia odpowiedzialności odszkodowawczej?
Zobacz więcejSytuacja pracowników w związku z koronawirusem – cz. II
W pierwszej części artykułu omówiona została sytuacja pracowników w związku z koronawirusem, czyli wirusem SARS-CoV-2, zwanym także COVID-19, ogólnie w kontekście wykonywania pracy, prawa do wynagrodzenia i świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Poruszono w nim przede wszystkim zagadnienie tzw. pracy zdalnej oraz zasiłku chorobowego i opiekuńczego, w tym dodatkowego zasiłku przewidzianego przez specjalną ustawę 1 obowiązującą od dnia 8 marca 2020 roku. Szczególna sytuacja ma jednak miejsce, gdy w związku z koronawirusem pracownik zostanie poddany kwarantannie. W tym zakresie znajdują zastosowanie przepisy dotyczące chorób zakaźnych2, przepisy o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego 3, przepisy o świadczeniach z ubezpieczenia chorobowego 4 i przepisy KP 5.
Zobacz więcejSytuacja pracowników w związku z koronawirusem – cz. I
Koronawirus to hasło poruszane w ostatnim czasie w kontekście niemal wszystkich dziedzin życia. Nieuchronnie wpływa ono również na sytuację pracowników i ich relacje z pracodawcami. W związku z wirusem SARS-CoV-2, zwanym także COVID-19 lub po prostu koronawirusem, przyjęto specjalną ustawą1, która obowiązuje od dnia 8 marca 2020 roku. Zastosowanie w nowym wymiarze znajdują również przepisy dotyczące chorób zakaźnych2, przepisy o świadczeniach z ubezpieczenia chorobowego3 oraz przepisy KP4. Warto wiedzieć, co w związku z koronawirusem wynika z tych regulacji, zwłaszcza w zakresie wykonywania pracy, prawa do wynagrodzenia i świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
Zobacz więcej