Nowe ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa obowiązujące od 1 kwietnia 2020 r.
We wtorek 31 marca 2020 r. Prezes Rady Ministrów wraz z Ministrem Zdrowia poinformowali o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń dotyczących obywateli i pracodawców w związku ciągłym wzrostem liczby zakażeń wirusem COVID-19. W niniejszym artykule omawiamy nowe obostrzenia wraz z praktycznym komentarzem oraz wskazujemy ramy czasowe ich obowiązywania.
OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ
Ograniczenie dotyczy przemieszczania się, podróżowania, przebywania w miejscach publicznych. Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry.
Przemieszczać można się w przypadku dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością), wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu), załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi).
Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób, z wyłączeniem rodzin z dziećmi. Przemieszczające się osoby muszą zachować między sobą minimalną odległość 2 m. minimalnej odległości 2 m między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
Ograniczenie to obowiązuje od dnia 1 kwietnia do dnia 11 kwietnia 2020 r.
ZAKAZ WYCHODZENIA NA ULICĘ NIELETNICH BEZ OPIEKI DOROSŁEGO
Ograniczenie dotyczy przebywania osób do 18 roku życia poza domem bez opieki dorosłego. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy i tylko w przypadku dojazdu do i z pracy, wolontariatu na rzecz walki z COVID-19, czy też załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.
Ograniczenie to obowiązuje od dnia 1 kwietnia do dnia 11 kwietnia 2020 r.
AUTOMATYCZNA KWARANTANNA DLA BLISKICH OSÓB W KWARANTANNIE
Od 1 kwietnia 2020 r. obowiązkową kwarantanną będą objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020r. z powodu powrotu z zagranicy lub kontaktu z zarażonym Ty również będziesz musiał ją odbyć.
Ograniczenie to obowiązuje od dnia 1 kwietnia do dnia 11 kwietnia 2020 r.
ZAKAZ KORZYSTANIA Z PARKÓW, PLAŻ, BULWARÓW, PROMENAD I ROWERÓW MIEJSKICH
Ograniczenie dotyczy przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Zakaz obejmuje również plaże. Nie można także korzystać z rowerów miejskich.
Ograniczenie to obowiązuje od dnia 1 kwietnia do dnia 11 kwietnia 2020 r.
PRZEJAZDY TRANSPORTEM PUBLICZNYM
Ograniczenie dotyczy przejazdów zbiorowym transportem publicznym. W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Zalecane jest, aby co drugie miejsce siedzące pozostało puste. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
Ograniczenie to obowiązuje od dnia 1 kwietnia do dnia 11 kwietnia 2020 r.
SAMOCHODY WIĘKSZE NIŻ 9-OSOBOWE
Ograniczenie dotyczy przejazdów samochodami większymi niż 9-osobowe i zbiorowym transportem prywatnym. W samochodzie powyżej 9 miejsc siedzących maksymalnie połowa miejsc może być zajęta. Ograniczenie nie dotyczy samochodów osobowych.
Ważne! Obostrzenia nie dotyczą samochodów osobowych.
Ograniczenie to obowiązuje od dnia 2 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r.
ZAKAZ ZGROMADZEŃ
Ograniczenie dotyczy organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Oznacza on zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań powyżej 2 osób. Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi. Od ograniczenia wyłączone są zakłady pracy, przy czym pracodawcy będą musieli jednak zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 m, pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących.
Ograniczenie to obowiązuje od dnia 2 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r
LICZBA KLIENTÓW W SKLEPIE, NA TARGU I POCZCIE
Ograniczenie dotyczy liczby klientów przebywających w jednym czasie na terenie sklepu, na targu i poczcie. Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3. To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów. Podobnie, jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.
Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.
W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
Ważne: Przed wejściem do każdego sklepu obowiązkowe jest założenie rękawiczek jednorazowych. Sklepy będą miały obowiązek zapewnienia jednorazowych rękawiczek.
Na terenie targowiska czy bazaru może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 3. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.
Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2. Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.
Ograniczenie obejmujące nakaz używania jednorazowych rękawiczek w sklepie oraz specjalne godziny obsługi dla seniorów obowiązują od dnia 2 kwietnia do dnia 11 kwietnia 2020 r. Pozostałe ograniczenia obowiązują od dnia 1 kwietnia do dnia 11 kwietnia 2020 r.
WIELKOPOWIERZCHNIOWE SKLEPY BUDOWLANE
W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
Ograniczenie to obowiązuje od dnia 1 kwietnia do dnia 11 kwietnia 2020 r.
ZAMKNIĘTE HOTELE I INNE MIEJSCA NOCLEGOWE
Ograniczenie dotyczy hoteli i innych miejsc noclegowych (działających na zasadzie wynajmu krótkoterminowego. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.
Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 r. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.
Ograniczenie to obowiązuje od dnia 2 kwietnia do dnia 11 kwietnia 2020 r.
ZAMKNIĘTE SALONY FRYZJERSKIE, KOSMETYCZNE I TATUAŻU, ZAWIESZENIE REHABILITACJI
Ograniczenie dotyczy zamknięcia wszystkich zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu. Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami, np. w domach.
Zawieszono również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
Ograniczenie to obowiązuje od dnia 1 kwietnia do dnia 11 kwietnia 2020 r.
Za naruszenie powyższych zakazów grozi kara do 5 000 zł.
Koronawirus wpływa na sytuację prawną i prowadzenie działalności gospodarczej w wielu wymiarach. Jeśli działają Państwo w branży budowlanej, zapraszamy do zapoznania się z naszymi publikacjami na ten temat na www.mbwbudowlane.pl.
Jeśli potrzebują Państwo dalszych informacji, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią, abyśmy mogli pomóc konkretnie w Państwa sprawie.