Nowy obowiązek dla spółek – Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
Na mocy ustawy z dnia 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r., poz. 568, dalej: tarcza antykryzysowa), przesunięto termin na dokonywanie zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (dalej: CRBR). Ostatecznie, spółki wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: KRS) przed dniem 13 października 2019 roku powinny ich dokonać do dnia 13 lipca 2020 roku. Brak zgłoszenia co CRBR we właściwym terminie może spowodować nałożenie na spółkę kary pieniężnej do wysokości 1 mln zł.
Zobacz więcejPrzemoc psychiczna i fizyczna w domu podczas koronawirusa – co można zrobić?
Cały czas słyszymy, aby zostać w domu lub też mamy taki obowiązek w sytuacji, gdy zostaliśmy poddani kwarantannie. Co jednak zrobić, gdy pobyt w domu jest dla nas koszmarem? Gdy najbliższa osoba stosuje względem nas przemoc fizyczną lub psychiczną? Czy mamy w milczeniu ją znosić? Czy też może jest jakieś wyjście z tej trudnej sytuacji?
Zobacz więcejRealizacja kontaktów rodzica z dzieckiem w czasie epidemii
Obowiązujący stan epidemii i wprowadzone w związku z nim zakazy i ograniczenia coraz częściej są wykorzystywane przez rodziców jako wymówka do ograniczenia spotkań z drugim opiekunem prawnym. Nierzadko dochodzi do sytuacji, że realizacja kontaktów rodzica z dzieckiem w ogóle się nie odbywa, gdyż jeden z rodziców celowo to uniemożliwia. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czy takie działania są zgodne z prawem i jak skutecznie się przed nimi bronić.
Zobacz więcejTarcza antykryzysowa – sytuacja najemców w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2
W dniu 31 marca 2020 roku uchwalona została ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacjami kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (zwana dalej „Ustawą”). Ustawa wprowadza tzw. tarczę antykryzysową i przewiduje szereg rozwiązań mających na celu pomóc różnorodnym podmiotom z przeciwdziałaniem skutkom wybuchu epidemii koronawirusa. Na jakie wsparcie ze strony państwa mogą liczyć najemcy w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży o powyżej 2000 m2?
Zobacz więcejWynagrodzenia pracowników oświaty w czasie epidemii COVID-19
Zawieszenie działalności przedszkoli, szkół i innych placówek oświaty spowodowane epidemią COVID -19 zrodziło wiele pytań odnośnie zasad naliczania wynagrodzenia pracowników oświaty. W niniejszym artykule wskazujemy na prawa i obowiązki pracowników oraz zasady ich wynagradzania w okresie epidemii.
Zobacz więcejNowe ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa obowiązujące od 1 kwietnia 2020 r.
We wtorek 31 marca 2020 r. Prezes Rady Ministrów wraz z Ministrem Zdrowia poinformowali o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń dotyczących obywateli i pracodawców w związku ciągłym wzrostem liczby zakażeń wirusem COVID-19. W niniejszym artykule omawiamy nowe obostrzenia wraz z praktycznym komentarzem oraz wskazujemy ramy czasowe ich obowiązywania.
Zobacz więcejPodatki i rachunkowość – zmiany w związku z pandemią i kryzysem
Rzeczywistość ekonomiczna, w której żyjemy, zmiana się za sprawą pandemii. Nikt nie ma co do tego wątpliwości. Niestety zasada, że podatki trzeba płacić nadal obowiązuje w tych trudnych czasach. Niemniej jednak władze postanowiły choćby w części złagodzić skutki finansowe kryzysu poprzez zmiany w przepisach podatkowych.
Zobacz więcejCo z alimentami w czasie koronawirusa?
W związku z panującą pandemią koronawirusa wiele osób znalazło się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, w tym finansowej. Coraz częściej słyszymy o konieczności redukcji osób zatrudnionych przez pracodawców, a wiąże się z tym potencjalny brak możliwości uiszczania alimentów na dziecko, które to alimenty zostały wcześniej zasądzone w wyroku rozwodowym, czy też w zwykłym wyroku sądowym (w przypadku, gdy dziecko pochodzi ze związku konkubenckiego). Co z alimentami w czasie koronawirusa? Czy można po prostu nie płacić alimentów? Czy też można w jakiś sposób obniżyć zasądzone alimenty w związku z pogorszeniem się naszej sytuacji finansowej?
Zobacz więcejUdokumentowanie kwarantanny w związku z koronawirusem
W jednym z poprzednich artykułów wskazano m.in. na problem udokumentowania odbywania obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy państwowej, co ma istotne znaczenie dla ubiegania się przez pracownika przebywającego na powyższej kwarantannie o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego. Kluczowe w tym zakresie są przepisy o chorobach zakaźnych1 oraz uchwalone niedawno przepisy o wprowadzeniu stanu epidemii2.
Zobacz więcejKoronawirus a problemy z wykonywaniem umów
W związku z postępującą na świecie epidemią (pandemią) koronawirusa coraz więcej państw podejmuje decyzje o ograniczeniu ruchu wewnątrzkrajowego i transgranicznego, a także ogranicza możliwość swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej w niektórych dziedzinach. Powyższe działania, a także stale zwiększająca się liczba zachorowań na koronawirusa, z pewnością doprowadzą do licznych problemów z prawidłowym, w szczególności terminowym wykonaniem umów, a w niektórych przypadkach mogą wręcz uniemożliwić ich realizację. Jakie możliwości mają w takiej sytuacji strony umów w celu uniknięcia odpowiedzialności odszkodowawczej?
Zobacz więcej