Co z alimentami w czasie koronawirusa?
W związku z panującą pandemią koronawirusa wiele osób znalazło się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, w tym finansowej. Coraz częściej słyszymy o konieczności redukcji osób zatrudnionych przez pracodawców, a wiąże się z tym potencjalny brak możliwości uiszczania alimentów na dziecko, które to alimenty zostały wcześniej zasądzone w wyroku rozwodowym, czy też w zwykłym wyroku sądowym (w przypadku, gdy dziecko pochodzi ze związku konkubenckiego). Co z alimentami w czasie koronawirusa? Czy można po prostu nie płacić alimentów? Czy też można w jakiś sposób obniżyć zasądzone alimenty w związku z pogorszeniem się naszej sytuacji finansowej?
KONSEKWENCJE NIEPŁACENIA ALIMENTÓW
W przypadku braku regularnego uiszczania alimentów, a także w pełnej wysokości ustalonej wyrokiem sądowym, czy też ugodą sądową, osoba uprawniona (zwykle drugi rodzic) jest uprawniona do wystąpienia do komornika celem wyegzekwowania należności alimentacyjnych. Co istotne, w przypadku pobierania alimentów przez Komornika, naliczy on także dodatkowe koszty egzekucyjne z tym związane, a w konsekwencji, kwota łączna będzie wyższa niż w przypadku dobrowolnego uiszczania alimentów. Mogą zostać w tym celu zajęte rachunki bankowe, ruchomości, a w ostateczności nawet posiadane nieruchomości.
W czasie panującej pandemii nie uległy także zmianie przepisy karne dotyczące przestępstwa niealimentacji. Szczegóły w tym zakresie znajdą Państwo w naszym artykule Niepłacenie alimentów jako przestępstwo opublikowanym na naszym blogu tematycznym MBWKARNE.
OBNIŻENIE ZASĄDZONYCH ALIMENTÓW
Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje, iż w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Możliwość wnoszenia o zmianę kwoty alimentów nie jest przy tym ograniczona żadnym terminem. Nie ma zatem znaczenia, czy alimenty zostały zasądzone w tym roku, czy też dziesięć lat temu.
Zmiana stosunków wskazana w przepisie dotyczy zarówno zmian dotyczących osoby zobowiązanej do uiszczania alimentów, jak i dziecka (np. zwiększenia jego potrzeb). Można zatem w każdym czasie wnosić zarówno o podwyższenie, jak i obniżenie zasądzonych alimentów. W przypadku rodzica zobowiązanego do zapłaty alimentów będą to najczęściej sytuacje związane ze zmniejszeniem jego możliwości zarobkowych i majątkowych. Jeżeli zatem Państwa zarobki drastycznie się zmniejszyły w ostatnim czasie i prawdopodobnie na skutek pandemii sytuacja ta nie ulegnie w najbliższym czasie poprawie, to należy możliwie jak najszybciej złożyć pozew o obniżenie kwoty zasądzonych alimentów, aby nie narazić się na konsekwencje skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego bądź złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez drugiego rodzica.
Koronawirus wpływa na sytuację prawną i prowadzenie działalności gospodarczej w wielu wymiarach. Jeśli działają Państwo w branży budowlanej, zapraszamy do zapoznania się z naszymi publikacjami na ten temat na www.mbwbudowlane.pl.
Jeśli potrzebują Państwo dalszych informacji, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią, abyśmy mogli pomóc konkretnie w Państwa sprawie.