Udokumentowanie kwarantanny w związku z koronawirusem
W jednym z poprzednich artykułów wskazano m.in. na problem udokumentowania odbywania obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy państwowej, co ma istotne znaczenie dla ubiegania się przez pracownika przebywającego na powyższej kwarantannie o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego. Kluczowe w tym zakresie są przepisy o chorobach zakaźnych1 oraz uchwalone niedawno przepisy o wprowadzeniu stanu epidemii2.
OBOWIĄZEK KWARANTANNY
Zgodnie z przepisami, w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych, osoby zdrowe, które pozostawały w styczności z osobami chorymi na choroby zakaźne podlegają m.in. obowiązkowej kwarantannie, jeżeli tak postanowią organy inspekcji sanitarnej (art.34 ust.2 Ustawy Zakaźnej).
W czasie stanu epidemii, który obowiązuje od dnia 20 marca 2020 roku do odwołania (§1 Rozporządzenia o Epidemii), z powyższym równoważny jest obowiązek odbycia kwarantanny trwającej 14 dni przez osobę przekraczającą granicę państwa w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Polski. W tym wypadku decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się (§3 ust.1 w zw. z §2 ust.2 pkt 2 Rozporządzenia o Epidemii).
Wyjątkowo, w przypadku podejrzenia lub rozpoznania zachorowania na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lekarz przyjmujący do szpitala, miejsca izolacji lub odbywania kwarantanny, kierując się własną oceną stopnia zagrożenia dla zdrowia publicznego, poddaje osobę podejrzaną o zachorowanie, chorą na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lub osobę narażoną na zakażenie m.in. kwarantannie, również w przypadku, gdy brak jest decyzji państwowego inspektora sanitarnego, a osoba podejrzana o zachorowanie, chora lub narażona na zakażenie nie wyraża zgody na kwarantannę (art.35 ust.1 Ustawy Zakaźnej). W takiej sytuacji lekarz przyjmujący jest obowiązany m.in. dokonać odpowiedniego wpisu w dokumentacji medycznej (art.35 ust.4 Ustawy Zakaźnej).
OBOWIĄZKI PRACOWNIKA
W aktualnie obowiązujących przepisach wprost przewidziano, że o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy państwowej pracownik informuje pracodawcę drogą elektroniczną lub telefonicznie (§3 ust.2 Rozporządzenia o Epidemii), a później przekazuje pracodawcy lub Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie powyższej kwarantanny. Powyższe oświadczenie składa się w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny, przy czym dopuszczalna jest droga elektroniczna (§3 ust.3 Rozporządzenia o Epidemii). Powinno ono zawierać imię, nazwisko, numer PESEL, serię i numer paszportu (jeżeli był okazywany Straży Granicznej w ramach kontroli podczas przekraczania granicy), datę rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny oraz podpis (§3 ust.5 Rozporządzenia o Epidemii).
PRAWA I OBOWIĄZKI PRACODAWCY
Jeśli oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy państwowej pracownik przekazał pracodawcy, pracodawca zobowiązany jest przekazać je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie 7 dni. Oświadczenie to stanowi jednocześnie dowód usprawiedliwiający nieobecność pracownika w pracy w okresie odbywania obowiązkowej kwarantanny (§3 ust.4 Rozporządzenia o Epidemii).
Dodatkowo, pracodawca może wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w powyższym oświadczeniu pracownika. W tym wypadku konieczne jest jednak uzasadnienie. Powyższe uprawnienie do wystąpienia o weryfikację danych przysługuje również Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (§3 ust.6 Rozporządzenia o Epidemii).
Należy mieć na uwadze, że niniejszy artykuł dotyczy sytuacji nadzwyczajnej, co do której na bieżąco podejmowane są nowe kroki prawne. W przypadku zmiany brzmienia lub interpretacji przepisów wnioski zawarte w niniejszym artykule mogą więc ulec zmianie.
Koronawirus wpływa na sytuację prawną i prowadzenie działalności gospodarczej w wielu wymiarach. Jeśli działasz w branży budowlanej, zajrzyj do naszych artykułów na ten temat na www.mbwbudowlane.pl.
1 ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r., poz.1239 z późn.zm.) („Ustawa Zakaźna”);
2 rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r., poz. 491, z późn. zm.)”Rozporządzenie o Epidemii”)