Ustanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka pełnoletniego
Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wprowadzają generalną zasadę, że obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, obciąża rodziców oraz rodzeństwo.
Ustawodawca nakładając przede wszystkim na rodziców obowiązek alimentacyjny względem swoich dzieci nie przewidział mechanizmu, który automatycznie uchylałby przedmiotowy obowiązek. W tym zakresie podkreślić należy, że podstawowym błędem jest utożsamianie osiągnięcia przez dziecko pełnoletności z uchyleniem obowiązku alimentacyjnego. Powyższe w żadnej mierze nie znajduje odzwierciedlenia zarówno w przepisach, jak i w orzecznictwie.
Zgodnie z art. 133 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Obowiązek, o którym mowa, nie tylko nie jest związany z osiągnięciem przez dziecko pełnoletności, ale również nie jest ściśle związany ze stopniem wykształcenia dziecka. Tym samym brak jest podstaw do twierdzenia, że obowiązek alimentacyjny automatycznie ustaje z chwilą osiągnięcia przez uprawnionego określonego podstawowego względnie średniego wykształcenia. Na tym tle zasadnym jest postawienie pytania: czy obowiązek alimentacyjny trwa dopóki dziecko podejmuje naukę?
Przepis art. 133 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. W literaturze przedmiotu wskazuje się, że ustalanie, czy dziecko może utrzymać się samodzielnie, oznacza ocenę jego możliwości zarobkowych oraz majątkowych i ocenę, czy ich wykorzystanie pozwala na osiągnięcie dochodu wystarczającego na zaspokojenie jego potrzeb życiowych. Może ona być dokonywana w zasadzie analogicznie do oceny możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentacji z uwzględnieniem odrębności wynikających z wieku dziecka i jego starań o zdobycie kwalifikacji zawodowych. Z osiągnięciem pełnoletności sytuacja ta zwykle zmienia się o tyle, że ustają ustawowe przeszkody i utrudnienia w podjęciu działalności zarobkowej. Po ukończeniu osiemnastego roku życia na dziecku nie ciąży już czasochłonny obowiązek szkolny i może podjąć pracę lub rozpocząć działalność gospodarczą1.
W kontekście podjęcia przez dziecko studiów wyższych w ramach kontynuowania nauki, należy wskazać, że obowiązek alimentacyjny powinien być kontynuowany, jeżeli tylko uzdolnienia dziecka, jego ambicje i wytrwałość okażą się wystarczające do tego, by studia te rozpocząć, kontynuować i pomyślnie zakończyć. Z tej przyczyny w odniesieniu do dzieci, które osiągnęły pełnoletność, należy brać pod rozwagę to, czy wykazują chęć dalszej nauki oraz czy ich zdolności oraz cechy charakteru pozwalają na kontynuowanie nauki2. Powyższe stanowisko można uznać w orzecznictwie Sądu Najwyższego za utrwalone. Uzyskanie pełnoletności nie zmienia sytuacji prawnej dziecka w zakresie alimentów, jeżeli dziecko pobiera naukę w szkole lub na uczelni i czas na nią przeznaczony wykorzystuje rzeczywiście na zdobywanie kwalifikacji zawodowych.
W praktyce mogą występować różnorodne stany faktyczne mające wpływ na istnienie obowiązku alimentacyjnego. Jeżeli np. czas pobierania nauki wydłuża się nadmiernie poza przyjęte ramy, gdy studiujący nie czyni należytych postępów w nauce, nie zdaje egzaminów i ze swej winy powtarza lata nauki w szkole lub na uczelni oraz nie kończy jej w okresie, przewidzianym w programie a ze względu na wiek i ogólne przygotowanie do pracy może ją podjąć, rodzice nie są obowiązani do alimentowania pełnoletniego dziecka3. Tym samym wskazać należy, że samo rozpoczęcie przez dziecko studiów nie oznacza automatycznego przedłużenia obowiązku alimentacyjnego o kolejne 3 czy 5 lat. Podjęcie studiów musi zatem stanowić element przemyślanego działania, które w efekcie ma doprowadzić do zdobycia przez dziecko zawodu, pozwalającego na samodzielne utrzymanie się oraz musi uwzględniać dotychczasową ścieżkę edukacyjną. W związku z tym, podjęte studia nie powinny pozostawać w całkowitym oderwaniu od wcześniejszej nauki. Tylko bowiem konsekwentne i racjonalne działania dziecka w dążeniu do zdobycia wykształcenia i zawodu należy traktować jako wypełnienie przesłanki art. 133 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w zakresie dokładania starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Koniecznym jest także wskazanie, że nawet mimo braku starań ze strony dziecka do uzyskania samodzielności i jednocześnie niezależności finansowej od rodziców, przedmiotowy obowiązek alimentacyjny nie ustaje w sposób automatyczny. Celem jego uchylenia niezbędnym jest wystąpienie na drogę postępowania sądowego. Dopiero prawomocny wyrok będzie stanowił potwierdzenie ustania obowiązku alimentacyjnego.
1 J. Wierciński, Art. 133. W: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz. Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, 2014
2 Wyrok SN z dnia 14 listopada 1997 roku, III CKN 257/97
3 Uchwała Pełnego Składu Izby Cywilnej Administracyjnej z dnia 16 grudnia 1987 r. III CZP 91/86